Drukuj
Odsłony: 5012

Test manekinowy jest metodą badania pozwalającą okreslić parametry odzieży ochronnej lub jej składników przeznaczonych do pracy w warunkach krótkotrwałego zagrożenia uderzeniem ognia.
Test jest opcjonalny w normie PN-EN ISO 11612. Pozwala on określić stopień możliwych oparzeń w trakcie uderzenia fali ognia.
Norma ISO 13506 nie zawiera kryteriów pozytywnego zaliczenia testu. Jest narzędziem służącym do porównania różnych produktów, lub ich wariantów w tych samych warunkach. Może być stosowany  do badania róznych wersji produktów oraz ich wpływu na bezpieczeństwo. W szczególności dotyczy to materiału, kroju, wykończenia, połączeń materiałowych oraz zastosowania bielizny i innych warstw.
Manekin spełniający wymagania normy umieszczony w komorze ogniowej pozwala na stworzenie bliskiej rzeczywistości symulacji zagrożenia falą ognia. Na manekinie znajduje się 100 sensorów rozmieszczonych równomiernie na powierzchni ciała, również na głowie, rękach i nogach. Manekin jest poddawany fali ognia przez czas 4 sekund. Sensory mierzą temperaturę w czasie testu. Pozwala to określić ilośc energii, jaką wchłonie ciało użytkownika w czasie realnego zagrożenia. Dane są zbierane jeszcze przez 2 minuty od zakończenia ekspozycji na ogień i analizowane przez komputer. W wyniku analizy powstaje "mapa ciała" wykonana w czterech kolorach obrazujących miejsca (100 stref) i przewidywane parametry takie jak: próg bólu oraz oparzenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

 Manekin gotowy do próby  Przygotowanie do testu  Manekin ubrany w konkretny zestaw odzieży
     
 Próba ogniowa 4 sekundy  Manekin z kombinezonem FR50 po próbie  Graficzne wyniki testu

Film z testu ogniowego na manekinie zgodnie z ISO 13506